KIZLIK ZARI DİKİMİ

Kızlık zarı dikimi
Kızlık zarı dikimi

Kızlık Zarı Dikimi

Himen vajina girişinden 1-2 cm içte bulunur. Kızlık zarı dikimi çeşitli nedenlerle bozulan kızlık zarını  onarımı ameliyatıdır.

Kızlık zarı vajenin bir parçası olarak genital kanaldan gelişir. Genital kanal embriyogenez sırasında üçüncü gebelik haftasından itibaren gelişmeye başlar. Yedinci gestasyonel haftada ürorektal septum, rektum ve ürogenital sinüs olarak ayrılır.

Dokuzuncu gebelik haftasında Müller kanalları (uterus, tüpler ve üst vajeni oluşturur) ürogenital sinüse ulaşmak için aşağı doğru hareket ederek uterovajinal kanalı oluşturmak için ürogenital sinüs içine girer. Müller kanalları onikinci haftada ilkel bir uterovajinal kanalı oluşturmak için kaynaşır. Yaklaşık yirminci haftada vajinal kanalizasyon tamamlanır.

Kızlık zarını oluşturacak olan fetal yapı sinovajinal kabarıklıktan gelişir. Kızlık zarı deliği doğumdan önce ya da kısa bir süre sonra oluşur. Normalde kızlık zarında sinir ağı bulunmaz. Yeni doğan bir bebekte anneden geçen hormonların etkisi ile kızlık zarı kalın, açık pembe ve kabarık yapıda olabilir. İlk birkaç yıl üretilen hormonların etkisi ile bu yapı devam eder. Kızlık zarı deliği halka şeklinde (anüler ya da sirkumferensiyal) olma eğilimindedir.

Doğumdan sonra kızlık zarı açıklığı her yıl yaklaşık 1 mm genişler. Ergenlik çağına ulaşan bir kızda himen oldukça elastik bir yapıya sahiptir. Kızlık zarı mastürbasyon, vajina içine parmak sokmak, binicilik, jimnastik ve bisiklet sporu gibi aktiviteler sonucu esneyebilir, zedelenebilir ya da yırtılabilir. Yırtılmış ya da bozulmuş kızlık zarının nodüler fibrotik kalıntısına karunkula mitriformis (carunculae myrtiformes) denir.

Kızlık Zarı Dikimi Antalya

Kızlık zarı dikimi Antalya illerinde bekaret yenilemek isteyen bayanların tercih ettiği cerrahi bir onarım işlemidir. Antalya’da bu dikim işlemi uygun kızlık zarı dikimi fiyatı ile yapılabilmektedir. Farklı tekniklerle yapılan kalıcı ve geçici onarım ile diktirme işlemi uygulanabilmektedir.

Kızlık zarı (Hymen) vajina girişinde bulunan bir tür mukozal katlantı ya da membrandır. Kızlık zarı latincede himen (hymen), kızlık zarı dikimi ise himenoplasti (hymenorrhaphy) olarak bilinir. Halk arasında bu dikim ameliyatına bekaret yenileme işlemi denir. Bu vajinal membran dış vajinal açıklığı kısmen ya da tamamen çevrelemektedir.

Kızlık zarı vulva ya da dış genital bölgenin bir parçası olup doku olarak vajen mukozasına benzemektedir. Kızlık zarı ince, gergin bir dokudan kalın ve daha sert bir yapıya kadar değişik formlarda görülebilmektedir. Vajinal girişin 1-2 cm içerisinde olup kalınlığı 1-3 mm arasında değişmektedir. Kızlık zarı deliği ise genellikle 10-25 mm arasında değişir. Nadiren 1/1000 oranında doğumsal olarak kızlık zarı olmayabilir.

Kızlık zarının spesifik bir fizyolojik fonksiyonu bulunmamaktadır. Kızlık zarı çocuklarda genellikle yarım ay şeklinde olup birçok farklı kızlık zarı çeşiti bulunabilmektedir. Kızlık zarı sıklıkla ilk cinsel ilişkide yırtılır. Kızlık zarının yırtılması ile genellikle küçük miktarda kanama ve hafif ağrı olur. Ancak kızlık zarı yırtılınca kanama olması şart değildir. Kızlık zarı bozulması cinsel ilişki dışında, mastürbasyon, spor, çarpma, düşme ve çeşitli vajinal hastalıklar sonucu olabilir. Kızlık zarı yırtılınca kendiliğinden iyileşmez.

Çok küçük yırtıklar ve zedelenmeler için herhangi bir işlem yapılmasına gerek yoktur. Daha büyük yırtıklar için kızlık zarı onarımı yapılır. Bu durumlardan dolayı kızlık zarı aslında bekaretin kesin bir göstergesi değildir. Ancak farklı toplum ve kültürlerde bekaret simgesi olarak bilinir.

Kızlık Zarı Nedir?

Eski yunan mitolojisinde Hymenaios (Hymenaeus, Hymen) düğün tanrısıdır. Erkek alayı gelin almaya giderken düğün tanrısının adına bir tür ilahi söylerdi. Hymenaios yunan mitolojisinde ve sanatında elinde bir meşalesi olan kanatlı genç bir çocuk olarak tasvir edilir. Hymen adı buradan gelir. Hymen aşk, evlilik ve düğün tanrısı olarak bilinir. Kızlık zarında zifaf (gerdek) gecesi kanama olur. Zifaf gecesinde kızlık zarı bu tanrıya adanmıştır. Bu nedenle kızlık zarına latincede hymen adı verilir.

Kızlık zarı toplumumuzda bekaretin sembolü, saflığın ve temizliğin işareti olarak görülür. Kızlık zarı birçok farklı nedene bağlı zedelenebilir, yırtılabilir ya da bozulabilir. Daha önce yaşadığı ilişkiyi yanlış anlaşılma korkusu ile anlatamayan kızlar kızlık zarı onarımı isteyebilmektedir. Evlilik öncesi ya da nişanlılık döneminde ilişki yaşayan çiftler kültür ve adetler nedeni ile ilk gece kanaması olması için kızlık zarı tamiri yaptırabilirler.

Kızlık zarı bazen jimnastik, bisiklete binme, tekvando ya da farklı benzer spor aktiviteleri sırasında bozulabilir. Bu durumda da kızlık dikimi yapılabilir.  Evli olan çiftler fantezi amaçlı kızlık diktirme ameliyatı isteyebilirler. İkinci evliliklerini yapan çiftler geçmişin izlerini silip yeni bir hayata başlamak için kızlık onarma ameliyatını düşünebilir. Ağır spor aktiviteleri dışında mastürbasyon, tramva ve bazı cerrahi işlem ya da ameliyatlarda kızlık zarı bozulabilir. Bu durumları açıklamak zor olacağından kızlık zarı onarımı yapılabilmektedir.

Kızlık Zarı Dikimi Fiyatları

Kızlık zarı dikimi fiyatları (hymenoplasti fiyatları) işlemin kalıcı ya da geçici, lokal ya da sedatif anestezi ile yapılıp yapılmadığına göre değişir. Kızlık zarı dikimi fiyatı için en önemli belirleyici faktör doktor seçimidir. Güncel kızlık zarı dikimi ücretleri için kliniğimizi arayabilirsiniz. Kalıcı kızlık zarı dikimi fiyatı ile geçici kızlık zarı dikimi fiyatı aynı değildir. Kullanılan teknik ve yöntemler kalıcı ve geçici onarımda farklıdır.

Sedasyonla yapılan kızlık zarı tamiri için ücret lokal anestezi ile yapılan kızlık dikimine göre farklıdır. Kızlık zarı onarımı yanında genital bölge estetiği yaptırmak isteniyorsa ya da kızlık zarı tamiri ile birlikte başka bir jinekolojik ameliyat yapılacaksa ücret farklı olacaktır. Denizli kızlık zarı dikimi fiyatı her yıl için değişmektedir. En doğru ve güncel kızlık zarı dikimi ücreti ve fiyatlarını kliniğimizden öğrenebilirsiniz.

Kızlık Zarı Muayenesi Antalya

Antalya kızlık zarı muayenesi jinekolog doktorlar tarafından yapılan kolay ve basit bir kontroldür. Bekaret kontrolü olarak ta bilinir. Kızlık zarı muayenesi jinekolojik masada yapılır. Bekaret muayenesi için iç dudaklar yanlara açılarak kızlık zarı vajina girişinde 1-2 santimetre içeride görülür. Kızlık zarı muayenesinde hem kızlık zarı bütünlüğü hem de farklı kızlık zarı şekilleri değerlendirilir. Kızlık zarındaki zedelenme, bozulma ya da yırtılmalar saat yönünde tarif edilerek belirtilir. Küçük zedelenmelerin bir önemi yoktur. Daha büyük zedelenme ve yırtılmalarda kişi isterse kızlık zarı dikimi yapılabilir.

Kızlık zarı dikimi nasıl yapılır?

Yırtılmış, bozulmuş ya da deforme oluş kızlık zarının cerrahi olarak onarılması işlemine ‘Kızlık Zarı Dikimi’ denir. Bekaret zarı dikimi sonraki ilk ilişkide ya da zifaf gecesi kanama sağlamak amacı ile yapılır. Kızlık zar dikimi ameliyatında başarı oranı uygulanan cerrahi yöntemler ve kişinin doku natürü ile yakından ilgilidir. Tecrübeli ellerde yapılmış bir hymen onarımı ve doku yapısı iyi kişilerde başarı oranı tama yakındır. Kızlık zarı diktirme ameliyatında önemli noktalardan biri de onarım işlemi sonrası doktorun çağıracağı kontrollere zamanında gelmektir.

Kızlık zarı ayna ile görülür mü?

Kızlık zarını ayna ile görmek zordur. Kızlık zarını görmek için iç dudaklar yana açılmalıdır. Tecrübesi olmayan birinin kızlık zarını ayna ile değerlendirmesi zor ve yanıltıcıdır. Doğru olanı bir kadın doğum uzmanının yapacağı bekaret muayenesi ve değerlendirmesidir.

Kızlık zarı nerededir?

Kızlık zarı vajina girişinin 10-20 mm içerisinde bulunur. Ancak 1/1000 oranında kızlık zarı olmayabilir. Kızlık zarı dışarıdan ayna ile bakmakla görülmez. Ancak parmak ile kızlık zarı deliği hissedilebilir. Parmağı içeri doğru ilerletmek kızlık zarını zedeleyebilir ya da kızlık zarı yırtılabilir. Kızlık zarındaki bozulma jinekolog doktor tarafından kızlık zarı muayenesi ile değerlendirilebilir.

Kızlık zarı çeşitleri nelerdir?

Himen ince, gergin bir yapıdan kalın ve sert bir dokuya kadar değişken bir yapı çeşitliliği gösterir. Nadiren, binde bir oranında kızlık zarı bulunmayabilir. İmperpore himen ya da hymen imperforatus (deliksiz ya da kapalı kızlık zarı) denilen kızlık zarı tipine medikal girişim gerekir. Kapalı kızlık zarı bulunan kişide her ay görülmesi beklenen adet kanaması olmaz. Bunun nedeni vajinal açıklığın imperfore kızlık zarı nedeni ile kapalı olmasıdır. Bu durumda adet kanı rahim ve vajina içinde birikir.

Cerrahi olarak kızlık zarında açıklık oluşturulup içeride biriken sıvı dışarı tahliye edilir. Puberte öncesi kızlarda hormonal aktiviteye bağlı himen açıklığı birkaç şekilde görülebilir. En sık görülen kızlık zarı şekli kresentik (hilal) kızlık zarı tipidir. Kresentik himen ya da  hilal şeklinde kızlık zarı tipinde saat 12 hizasında kızlık zarı parçası bulunmaz. Saat 1-3 ve saat 9-11 hizasında hilal şeklinde band tarzında kızlık zarı parçası, saat 3-9 hizasında ise geniş bir kızlık zarı parçası bulunur.

Puberte öncesi östrojen hormonunun etkisi ile kızlık zarı kalın olabilir. Kızlık zarı açıklığının kenarı ise fimbrialı (saçaklı) ya da düzensiz olabilir. Puberte öncesi dönemlerde kızlık zarındaki küçük yırtıklar hızlıca iyileşebilir. Erişkin dönemde kızlık zarı açıklığı çok farklı tip ve şekillerde görünebilir. Kızlık zarı şekilleri ve detaylı açıklamaları aşağıda sıralanmıştır.

 • Anüler himen (yuvarlak delikli kızlık zarı): Anüler hymen puberte sonrası bayanlarda %80-90 oranında en sık görülen kızlık zarı şeklidir. Kızlık zarı deliği yuvarlak şekildedir. Kızlık zarı deliğinin büyüklüğü kişiden kişiye göre değişir.
 • Kresentrik himen (hilal şeklinde kızlık zarı): Genç kızlarda hilal şeklinde kızlık zarı %5-20 oranında görülmektedir. Saat 12 hizasında genellikle kızlık zarı parçası bulunmaz ya da çok incedir. Hilal şeklinde kızlık zarı bulunan bayanlarda ilk ilişkide kızlık zarı bozulmayabilir.
 • Kribriform himen (çok delikli kızlık zarı): Çok nadir görülen (%1 civarı) bir kızlık zarı şeklidir. Kızlık zarında tek bir açıklık yerine çok sayıda irili ufaklı küçük delikler bulunur.
 • Septalı himen (bölmeli kızlık zarı): Nadir görülen (%1-5) bir kızlık zarı tipidir. Kızlık zarı deliği bir septa ya da bölme ile 2 ye bölünmüştür. Septalı kızlık zarıbulunanların ilişkiye girmesi oldukça zor ve ağrılıdır. Cerrahi olarak bu septanın çıkartılması ile kızlık zarı normal şeklide döner.
 • Subseptat himen (yarı bölmeli kızlık zarı):Kızlık zarı çeşitleri içinde yarı bölmeli himen nadir görülen bir şekildir. Kızlık zarı deliğine uzanan ve ucu serbest olan ince bir doku parçası bulunur. Yarı bölmeli kızlık zarının genellikle cerrahi olarak çıkartılmasına gerek yoktur.
 • Esnek kızlık zarı: Nadir bir durum değildir.Esnek himen %10 civarında görülen bir kızlık zarı şeklidir. Esnek kızlık zarı olan bayanlarda ilk ilişki sırasında kanama olmayabilir. İlişki sırasında kızlık zarının yırtılabilmesi için belli bir esneklik derecesinin altında olması gerekir. Normalden daha esnek olan kızlık zarı penis geçişine izin verebilir. Bu durumda kızlık zarı bozulmaz ve ilişki sırasında kanama olmaz. İlişki sonrasında kızlık zarı eski haline gelir. Bu tip kızlık zarı çeşiti olan bayanlarda kızlık zarı genellikle normal doğum sırasında bozulacaktır. Esnek kızlık zarı olan bayanlara ilişki sırasında kanama sağlanması için kızlık zarı diktirme işlemi yapılabilir.
 • İmperfore hymen (hymen imperforatus, deliksiz kızlık zarı): Yaklaşık 1/2000 oranında görülen bir kızlık zarı tipidir. Bu tip himen şeklinde kızlık zarı kapalıdır. Kızlık zarında delik bulunmaz. Bu tip kızlık zarı olan bayanlar ilk adetlerini göremezler. Bu bayanlar adet görememe ve pelvik ağrı şikayeti ile doktora başvurur. Adet kanı kızlık zarının kapalı olması nedeni ile vajina dışına çıkamaz. Kan rahim içi ve iç vajinal kavitede birikir. İçerde biriken kanın boşaltılması için cerrahi müdehale gerekir. Cerrahi olarak kızlık zarında küçük bir açıklık oluşturularak içeride biriken kan boşaltılır.
 • Mikroperfore hymen (küçük delikli kızlık zarı): Kızlık zarı deliği normalden küçüktür. Bu bayanların ilk cinsel ilişkileri zor ya da ağrı olur. Ayrıca adet dönemlerinde kızlık zarı deliğinin küçük olması nedeni ile adet kanı içeride birikerek ağrı yapabilir. İçeride biriken kan vajinal ve rahim içi enfeksiyona da zemin hazırlar. Bu tip himeni olan bayanlar ilişki sırasında zorlanma ve ağrı yaşıyor ise kızlık zarı deliği cerrahi olarak genişletilebilir.
 • Fimbriyal himen (saçaklı kızlık zarı): Fimbriya saçak anlamında olup tüplerin yumurtalığa komşu kenarlarına fimbria adı verilir. Bu tip kızlık zarı şeklinde kızlık zarı deliğinin kenarları saçaklı bir görünümdedir. Nadir görülen bir kızlık zarı tipidir.
 • Dentiküler himen (girintili kızlık zarı): Dentiküler himen bulunan bayanlarda kızlık zarı kenarları düzensizdir. Seyrek olarak görülen bir kızlık zarı şeklidir.
 • Multipar himen (doğum yapanlardaki kızlık zarı): Doğum yapan bayanlarda kızlık zarının kalan parçaları da tamamen yırtılıp deforme olur. Deforme ve bozulmuş kızlık zarının nodüler fibrotik kalıntısına karunkula mitriformis (carunculae myrtiformes) adı verilir.
 • Labial himen (dudak şeklinde kızlık zarı): Kızlık zarı deliği yuvarlak ya da oval değil uzunlamasına dudak şeklinde görülür. Labial kızlık zarıolan bayanlar cinsel ilişki sırasında ağrı ya da zorlanma yaşayabilirler. Böyle bir durum var ise labial kızlık zarı cerrahi olarak genişletilebilir.
 • Doğal çentikli himen: %20 civarında görülenkızlık zarında doğal çentik bulunması serbest kenarda çentik tarzında içe doğru konkav fokal kontur değişikliği olmasıdır. Kızlık zarı muayenesi ve adli tıpta önemi vardır.
 • Kızlık zarının olmaması (himenal agenezi, agenetik himen): 1/1000 oranında görülenkızlık zarının yokluğu ender bir durumdur. Kızlık zarı olmayan bir bayanda ilk ilişkide kızlık zarı kanaması sağlanamayacaktır. Bu durumda evlilik sonrası ilk ilişkide kanama sağlamak amacı ile kızlık zarı onarımı yapılabilir. Bu bayanlara tercihe göre uzun vadeli kızlık zarı dikimi ya da kısa vadeli kızlık zarı dikimi
 • Bozulmuş himen (yırtılmış kızlık zarı): Kızlık zarının yırtılmasıbir çok farklı nedene bağlı oluşabilir. Kızlık zarındaki bozulma hafif ve önemi olmayan zedelenmeden, tamamen deforme olmuş çoklu yırtıklara kadar değişken bir şekilde olabilmektedir. Kızlık zarı muayenesi yapılarak kızlık zarındaki zedelenme ya da yırtılma derecesi ve lokalizasyonu anlaşılabilir. Kızlık zarındaki küçük zedelenmelere müdahale edilmesine gerek yoktur. Ancak geniş yırtık ve bozulmalarda kızlık zarı tamiri yapılarak ilişkide kızlık zarı kanaması sağlamak mümkündür.

Doğal çentikli kızlık zarı nedir?

Kızlık zarında doğal çentik bulunması %20 oranında görülen bir durumdur. Kızlık zarının serbest kenarında çentik tarzı bir görünüm vardır. Kızlık zarı muayenesinde doğal çentikli kızlık zarının yırtık ya da deformasyon ile karıştırılmaması gerekir. Bu nedenle adli tabiplik açısından da önemlidir.

Kızlık zarı dikimi kimlere yapılır?

Kızlık zar dikimi kızlık zarı yırtılmış, bozulmuş ve deforme olmuş her bayana yapılabilir. Bazen kızlık zarı esnek olabilir. Bu tipteki kızlık zarına esnek kızlık zarı adı verilir. Esnek kızlık zarı genellikle ilişki sırasında yırtılmaz. Esnek kızlık zarının düğün gecesi ilk ilişkide yırtılmasını isteyen bayanlara kızlık zarı dikimi yapılabilmektedir. Ayrıca kızlık zarı dikimi vajina estetiği ile birlikte aynı seansta yapılabilmektedir.

Kızlık zarı dikimi kimlere yapılmaz?

Kızlık zarı muayenesinde kızlık zarının normal olması ya da küçük zedelenmelerin olması durumunda kızlık zarı dikimine gerek duyulmaz. Kızlık zarı dikiminden önce bilinen kanama bozukluğu, bilinen kan hastalıkları ya da kanama zamanını uzatacak ilaç kullanımı varsa bu durumda onarım işlemi ertelenir.

Kaç çeşit kızlık zarı dikimi var?

Kızlık zarı dikimi çeşitleri başlıca kalıcı ve geçici kızlık zarı dikimi olmak üzere ikiye ayrılır.

Uzun vadeli kızlık zarı dikimi nedir, nasıl yapılır?

Uzun vadeli kızlık zarı dikimi ameliyatı büyük oranda bozulmuş kızlık zarının flep ya da daraltma yöntemi kullanılarak dikilmesi işlemidir. Bu yöntemin uygulanabilmesi için evlilik ya da olası ilişki tarihine en az 45-60 gün civarında bir süre kalmış olması gerekir. Kalıcı kızlık zarı onarımı sonrasında ilişki zamanı için bir süre sınırlaması yoktur.

Kişi ister birkaç ay, isterse yıllar sonra ilk ilişkisine girebilir. İlişki ne zaman olursa kızlık zarı kanaması o zaman gerçekleşecektir. Uzun vadeli kızlık zarı dikimi yaptıran kişiler mutlaka doktorun söyleyeceği zamanda kontrole çağrılır. Kontrolde kızlık zarı dikimi sonrası değerlendirme yapılır. Kızlık zarı onarımı sonrası dikişler kendiliğinden erir ve bu nedenle alınmaz.

Kısa vadeli kızlık zarı dikimi nedir, nasıl yapılır?

Kısa vadeli kızlık zarı dikimi düğün zamanı yakın ve düğün tarihi belli olan bayanlarda tercih edilir. İşlem genellikle düğünden 3-4 gün önce yapılır. Kısa vadeli kızlık zarı dikiminde kızlık zarının bulunduğu yerde vajina girişi fokal olarak daraltılacaktır. Kızlık zarı lojunda daraltılan vajinada penis giriş esnasında küçük kanamalar oluşur. Kullanılan dikişler hissedilmez ve görülmez. İşlem sonrasında dikişlerin alınmasına gerek yoktur.

Kızlık zarı dikimi ne kadar dayanır?

Kalıcı kızlık zarı dikimi ömür boyu, geçici kızlık zarı dikimi 1 hafta dayanır.

Kızlık zarı diktirenler nelere dikkat etmeli?

Kızlık zarı diktirenler işlem sonrası genital bölge temizliğine özen göstermelidir. Genital bölge temizliği önden arkaya, ılık su ile yapılır. Kızlık zarı diktirenler de işlem sonrası lekelenme tarzı küçük kanamalar olabilir. Ancak fazla miktarda ya da durmayan kanama varsa önem arz eder. Bu durumda doktorunuza bilgi vermeniz gerekir. Kızlık zarı diktirenler ameliyat sonrası kalıcı kızlık zarı dikiminde 2 ay, geçici kızlık zarı dikiminde ise 7 gün ağır spor aktiviteleri, bisiklete binme, jimnastik yapmamalıdır. Yine bu süreler içerisinde deniz ve havuza girmemelidir. Kızlık zarı diktirenler, kuvvetli öksürme ve ıkınmadan kaçınmalı ve kabız kalmamaya dikkat etmelidir. Doktorun verdiği pansuman ve ilaçlar varsa kullanmalıdır.

Kızlık zarı diktirenlerin yorumları nasıldır?

Kızlık zarı diktirenler yorum için genellikle işlem gizliliği nedeniyle sadece kendi doktoruna geri bildirimde bulunur. Ancak kızlık zarı diktirenler yorum için hem psikolojik, hem de fiziksel olarak kendilerini yenilenmiş olarak görür ve kendilerini daha iyi hissederler.

Kızlık zarı dışarıdan bakılınca görülür mü?

Normalde iç dudaklar vajinal girişi kapatır. Ayrıca kızlık zarı vajina girişinin 10-20 mm içerisinde bulunur. Bu nedenle kızlık zarı dışarıdan bakmakla görülmez. Kızlık zarı jinekolojik muayene ile görülebilir.

Kızlık zarı bozulmadan hamile kalınır mı?

Kızlık zarı bozulmadan hamile kalmak mümkündür. Eğer erkek sürtünme yolu ile vajina girişine boşalırsa kızlık zarı deliğinden geçen meni önce rahim ağzı sonra da rahim içine ulaşabilir. Daha sonra tüplerden birine ulaşarak yumurta ile döllenme gerçekleşebilir. Bu durumda hamilelik başlayabilir.

İlk gecede ne yapılır?

Düğün günü çiftlerin en özel günlerinden biridir. Bu nedenle bu gecenin güzel hatırlanması için ilk gecede dikkat edilmesi gereken hususlar ve önceden bilinmesi gereken bazı noktalar vardır. Hem erkek hem de kadının kaygı ve korkulardan uzak rahat ve gevşemiş olması ilişkiyi kolaylaştıracaktır. Bu nedenle erkeğin anlayışlı ve sabırlı olması oldukça önemlidir. Tüm cinsel ilişkilerde olduğu gibi huzurlu, rahat bir ortam sağlanması, vajenin ön sevişme ile ilişki öncesi yeterince ıslanması ve kayganlığının sağlanması ilişkiye girmeyi kolaylaştıracaktır. Ayrıca eczane ve marketlerde vajina kayganlığını sağlamak için reçetesiz olarak satılan krem ve spreyler bulunmaktadır.

Kızlık zarı nasıl yırtılır?

Kızlık zarı 2-3 mm kalınlığında mukozal katlantı ya da membran tarzında bir dokudur. Belli bir doku elastikiyeti ve sertliğine sahiptir. İlk ilişki sırasında serbest kenardan içe doğru yırtılma gerçekleşir. Ağız mukozasına benzer bir yapıya sahip olduğu için içerisinde kılcal damarlar bulunmaktadır. Kızlık zarındaki zedelenme ya da yırtığın derecesine göre kanama miktarı değişir. Kızlık zarı muayenesi ile yırtık yeri saat yönünde tariflenerek belirtilir.

İlk gece kanaması nasıl olur?

İlk gece kanamasına coit yırtığı denir. Coit yırtığı ilk cinsel ilişkide kadının kendini kasması, erkeğin ise hızlı ve aceleci davranması nedeni ile kızlık zarından vajen duvarına doğru uzanan yırtık ya da yırtıklardır. Coit yırtığı kanaması genellikle 30-40 dakika içinde kendiliğinden azalarak durur. Ancak yırtık uzun ve vajina duvarına belirgin uzanımı varsa kanama kendiliğinden durmayabilir. Bu durumda vajina duvarının dikiş atılarak onarılması gerekebilir. Buna Coit yırtığı dikimi denir.

İlk cinsel ilişkide kızlık zarı mutlaka yırtılır mı?

Kızlık zarı ilk cinsel ilişkide yırtılmayabilir. Bu nedenle ilk cinsel ilişkide mutlaka kanama olacak diye bir şart yoktur. Kızlık zarının esnek olması, kızlık zarının kalın ve deliğinin geniş olması, ilişki sırasında vajinal kanalın yeterince kaygan olması durumlarında kızlık zarının bozulmama ihtimali vardır.  Ayrıca penisin büyüklüğü de ilk cinsel ilişkide kızlık zarının yırtılma olasılığını etkiler.

Kızlık zarı kılcal kan damarları içeren bir dokudur. Ancak kızlık zarının kanlanması her yerinde homojen değildir. Eğer kızlık zarının yırtıldığı yer kanlanması zayıf olan bir nokta ise kızlık zarı bozulsa da kanama olmayabilir. Kızlık zarının aşırı geniş olduğu durumlarda ilişki sırasında kanama olmayacaktır. Bu durum kızlık zarı geçişe ‘duhule’ müsait olarak bilinir. Bütün olasılık ve ihtimaller düşünüldüğünde aslında kızlık zarının ilk ilişkide kanamama olasılığı %50 civarındadır. Bu tür durumlarda eğer istenirse kızlık zarı kanaması sağlamak amaçlı kızlık diktirme işlemi yapılabilmektedir.

İlk cinsel ilişkide kanama olur mu?

İlk ilişkide kızlık zarı kanaması olma ihtimali yaklaşık %50 civarındadır. Kızlık zarı deliğinin geniş olması, kızlık zarının olmaması, kızlık zarının kalın ve esnek olması, kızlık zarının vasküler olmayan serbest kenarından yırtılması ve vajina kayganlığının iyi düzeyde olması gibi birçok nedenden dolayı ilk ilişkide kanama olmayabilir.

İlk gece kanaması ne kadar sürer?

İlk gece kanaması kızlık zarındaki yırtılmanın derecesine göre, lekelenme tarzı minimal bir kanamadan, 3-5 damla kırmızı renkli az miktardaki kanamaya kadar değişen miktarlarda görülebilir. Kızlık zarındaki yırtık vajina duvarına uzanıyorsa kanama miktarı fazla olur. Bazen kanama yırtığın uzunluğuna bağlı olarak kendiliğinden durmayabilir. Bu durumda vajina duvarındaki bozulan ve yırtılan kısım dikilir.

Kızlık zarı kanaması nasıl durdurulur?

Kızlık zarı kanaması genellikle birkaç damla ve az miktardadır. Ancak miktarı fazla ve kendiliğinden durmayan bir kanama var ise vajen duvarında yırtık olabilir. Bu durumda acilen doktora başvurmak gerekir. Bu durumda vajina duvarındaki yırtık dikilerek onarılır.

Kızlık zarı yırtılınca ne kadar kanar?

Kızlık zarı kanaması miktar olarak genellikle birkaç damla ve kırmızı renklidir. Ancak kızlık zarının esneklik derecesine bağlı olarak kızlık zarı kanaması hafif pembemsi lekelenmeden fazla miktarda kanamaya kadar değişkenlik gösterebilir. Eğer ilişkide fazla miktarda bir kanama oldu ise mutlaka bir doktor kontrolü gereklidir. Bazen ilişkide kızlık zarı dış kenarını aşan yırtıklar yoğun kanamaya yol açabilir.

Kızlık zarı kanamasının rengi nasıldır?

Kızlık zarı kanaması lekelenme tarzında pembe renkli ya da kırmızı renkli birkaç damla kanama şeklinde görülür. Kızlık zarında bulunan ince besleyici kılcal damarların oksijen içermesi nedeni ile yırtılması sonucu kırmızı renkli kanama olur. Kronik akciğer hastalığı ya da kan hastalıkları olan bayanlarda kanama daha koyu kırmızı renkte olabilir.

Kızlık zarı yırtılırken acır mı?

Kızlık zarının serbest kenarındaki küçük zedelenme ve yırtılmalar ile genellikle ağrı ve acı olmaz. Bazen kızlık zarı acısı hafif olarak hissedilebilir. Ancak duvara doğru ışınsal uzanan kızlık zarı yırtıkları ilişki sırasında yırtılırken acı ya da ağrı oluşturabilir. Küçük kızlık zarı deliği, kızlık zarının normalden kalın olması ya da ilişki sırasında vajina girişindeki kaslarda kasılma olması durumunda da ağrı olabilir.

Kızlık zarı acısı nasıl geçer?

Kızlık zarı acısı genellikle hafif olup kendiliğinden geçer. Ancak ağrı ve kanamanın fazla olması yırtığın vajen duvarına uzandığının bir göstergesi olabilir. Bu durumda jinekolojik muayene gerekir.

Kızlık zarı acısı ne kadar sürer?

Kızlık zarı acısı ilişki sırasında hafif olarak hissedilebilir. İlişki sonrası genellikle azalarak kısa sürede geçer.

Kızlık zarı acısı neye benzer?

Kızlık zarı acısı İlişki sırasında vajina girişinde hafif ağrı şeklinde hissedilebilir.

Kızlık zarı yırtılırken ses çıkar mı?

İlişki sırasında kızlık zarı yırtılırken genellikle ses çıkmaz. Kızlık zarının yırtıldığının en önemli işareti kanamadır.

Kızlık zarının yırtıldığını erkek hisseder mi?

Sağlam bir himende kızlık zarı deliği parmak ile hissedilebilir. Kızlık zarı deliği çapı genellikle 10-25 mm arasında değişir. İlişki sırasında yavaş bir girişte erkek kızlık zarı deliğini hissedebilir. Ancak kızlık zarının yırtılması genellikle erkek tarafından hissedilmez. Kızlık zarı deliğinin küçük ya da kızlık zarının kalın olması durumunda erkek kızlık zarının yırtıldığını hissedebilir. Birkaç damla kanama olması kızlık zarının bozulduğunun önemli bir işaretidir.

Kızlık zarı yırtılırken ne hissedilir?

Bayanlar kızlık zarının ilk ilişkide yırtılmasını genellikle hissetmezler. İlişki sırasında küçük zedelenme ve yırtıklarda genellikle ağrı ve acı olmaz. Ancak daha derin yırtıklarda kızlık zarı yırtılırken ağrı ve acı olabilir.

Kızlık zarı sürtünme ile bozulur mu?

Sürtünme ile kızlık zarı yırtılmaz. Yırtılması için vajina içerisine giriş olması gereklidir. Ancak sürtünme ile olan ilişkilerde bazen birkaç damla kanama görülebilir. Bunun sebebi genellikle kızlık zarındaki küçük zedelenmelerdir. Kanamanın nedeni kızlık zarı muayenesi ile belirlenir.

Kızlık zarı patlamış hali nasıl olur?

Kızlık zarı genellikle ilk cinsel ilişkide elastik ya da geniş delikli değil ise yırtılır. Kızlık zarındaki yırtılma ya da bütünlüğündeki bozulma ilişki sayısı ile artar. Küçük zedelenme ve yırtıklar kızlık zarı serbest kenarında düzensizlik şeklinde görülür. Daha geniş yırtıklar zar periferine doğru radial tarzda ya da düzensiz olabilir.  İlişki sayısı arttıkça diğer kesimlerde de bozulma ve deformasyonlar oluşur. Doğum yapmış bir bayanda ise nodüler fibrotik tarzda kızlık zarı kalıntıları görülebilir. Bu kızlık zarı kalıntılarına karunkula mitriformis adı verilir.

Kızlık zarı mastürbasyon ile bozulur mu?

Klitoris üzerinden yapılan mastürbasyon sırasında kızlık zarı genellikle bozulmaz. Ancak orgazm sırasında parmağın vajina içine doğru ilerletilmesi ile kızlık zarı zedelenebilir ya da yırtılabilir. Kızlık zarının esnek ya da deliğinin geniş olması durumunda kızlık zarının bozulma olasılığı düşüktür.

Kızlık zarı düşmekle bozulur mu?

Genellikle düşme sırasında kızlık zarı yırtılmaz. Ancak düşme sırasında nadiren vajina içine doğru giren bir yapı varsa örneğin bisiklet üzerine düşme sırasında olabilir, bu durumda kızlık zarında zedelenme ya da bozulma oluşabilir.

Ters ilişki ile kızlık zarı bozulur mu?

Kızlık zarı anal ilişki ile bozulmaz. Kızlık zarının ters ilişki ile bozulması için aynı zamanda vajina içerisine parmak girişi olması gerekir. Sadece anal ilişki ile kızlık zarı bozulmaz.

Kızlık zarı giyinikken bozulur mu?

Kızlık zarı anatomik olarak vajina girişinin birkaç santimetre içerisinde bulunur. Bu nedenle kızlık zarı kıyafetin üzerinden, pantolon üzerinden ya da kıyafet varken bozulmaz. Kıyafet varken kızlık zarının bozulma olasılığı neredeyse yoktur. Giyinikken kızlık zarının bozulması olağan bir durum olmamakla birlikte eğer kanama görüldü ise kızlık zarı muayenesi ile kontrol etmek gerekir. Nadiren ince bir elbisenin ya da iç çamaşırın üzerinden vajina içerisine yapılan baskı ile kızlık zarı zedelenebilir ya da yırtılabilir.

Kızlık zarı bozulmadan kürtaj yapılır mı?

Bazen kızlık zarı bozulmadan hamile kalınabilir. Bu durumda eğer kürtaj yapılacaksa kızlık zarı bozulmadan kürtaj yapmak mümkündür. Bunun için ince kürtaj kanülleri kullanılır. Kızlık zarı deliğinin geniş olması, kızlık zarının kalın olması işlemi kolaylaştırır. Her şeye rağmen kızlık zarı kürtaj sırasında zedelenebilir ya da yırtılabilir. Bu durum hakkında kişi önceden bilgilendirilir. Kızlık zarı eğer işlem sırasında yırtılırsa kürtaj sonrası kızlık zarı dikim ameliyatı uygulanabilir.

Kızlık zarı bozulma belirtileri nelerdir?

İlişki sırasında vajina girişinden birkaç damla kırmızı renkli kan gelmesi en önemli kızlık zarı bozulma belirtisidir. Ancak hiçbir belirti olmadan da kızlık zarı bozulabilir. Kızlık zarının bozulduğu, kızlık zarı muayenesi ile kesin olarak anlaşılır.

Kızlık zarı bozulunca denize girilir mi?

Kızlık zarı yırtılınca denize girmek kanama miktarına bağlıdır. Çok kanama olmamış ise denize girmekte sakınca yoktur. Ancak ilk bir hafta iltihap riski nedeni ile havuza girmek önerilmez.

Bekaret raporu nedir?

Bekaret raporu adli tabiplerce verilen, kızlık zarı bütünlüğüne ilişkin yazılı belgedir. Kızlık zarı muayenesi yapılarak, kişinin kızlık zarı bütünlüğü değerlendirilir. Kızlık zarı muayenesi kadın doğum uzmanları tarafından yapılır. Kızlık zarı normal olan bakire kabul edilir. Kızlık zarı muayenesi herhangi bir alet kullanılmadan yapılan basit, kolay, kısa süren, ağrı ve acısız bir muayene şeklidir. Kızlık zarı muayenesi sırasında kızlık zarı zedelenmez ya da yırtılmaz.

Bekaret raporu nereden alınır?

Bekaret raporu adli tabiplikler tarafından verilir. Kişinin kendi rızası ya da 18 yaşından küçükse ebeveynlerinin yazılı onayı alınarak verilir.

Bekaret testi raporu var mı?

Bekaret testi kadın doğum doktorunca yapılan kızlık zarının görsel muayenesidir. Kızlık zarının bozulduğunu gösteren kan ya da idrar testi yoktur. Bekaret raporu ise adli tabipler tarafından verilmektedir. Bekaret raporu için

Kızlık zarının ne zaman bozulduğu anlaşılır mı?

Kızlık zarı muayenesi ile kızlık zarındaki yırtılma ve bozulmalar tespit edilebilmektedir. Kızlık zarında yırtılma olduğunda yırtılan serbest kenar bir hafta içinde iyileşir. Ancak bozulan kızlık zarı iyileşerek eski haline gelmez. İyileşme sadece yırtık kenarlarında olur. Yırtık kenarındaki bu iyileşme yerine bakılarak kızlık zarındaki yırtılma bir hafta içinde ya da bir haftadan uzun bir süre önce olmuş şeklinde söylenebilir.

Kızlık zarı bozulma testi var mı?

Kızlık zarının zedelendiği, bozulduğu ya da yırtıldığı ancak kızlık zarı muayenesi ile anlaşılır. Kızlık zarının bozulduğu idrar testi, kan testi, ultrasonografi ile anlaşılamaz. BT ve MRG ise kızlık zarını göstermede klinik pratikte kullanılmaz.

Ultrasonda kızlık zarı görünür mü?

Günümüzde pratikte kullandığımız ultrasonografi cihazları ile kızlık zarını görmek mümkün değildir. Özellikle transvajinal ultrasonografi kullanımı kızlık zarı bütünlüğünü bozar. Bu nedenle bakire olan bayanlar bu tür tetkiklere girmeden önce bilgilendirilmeli ve alternatif görüntüleme yöntemleri kullanılmalıdır.

Kızlık zarı muayenesi hangi bölümde yapılır?

Kızlık zarı muayenesi genellikle Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nde yapılır.

Hymenektomi (himenektomi) nedir?

Hymenektomi doğuştan kapalı olan kızlık zarının açılması işlemine denir. Ancak kızlık zarı deliğinin çok küçük olması, kribriform tipi himen, labial himen gibi farklı şekildeki kızlık zarı türlerinde de kızlık zarının açılması ya da kızlık zarının çıkarılması ameliyatı yapılabilmektedir. Kızlık zarının doğuştan kapalı olması adet dönemlerinde kanın rahim içi ve vajina içinde birikmesine neden olur. Bu durum ağrı, kanama ve enfeksiyon gibi birçok komplikasyona neden olabilir. Bu durumda hymenektomi yapılarak kızlık zarının açılması gerekir.

Kızlık zarı dikimi videosu izlenmeli mi?

Bayanların kızlık zarı dikimi videosu izlemesi işleme karşı bir ön yargı ve korku uyandırabilir. Ancak kızlık zarı diktirme zor bir işlem değildir. Tercih edilecek doktorun tecrübeli ve deneyimli olması gerekir. Kızlık zarı dikimi için kullanılan farklı birkaç teknik ve yöntem vardır. Bu yöntemlerden kişiye en uygun olanı tercih edilerek işlem yapılır. İşlemin nasıl yapıldığına yönelik anlatımlı kızlık zarı dikimi videoları izlenmesinde sakınca yoktur.

Gizlilik Taahhütnamesi

Kişilerin muayene başvuru sebebi ve tüm bilgileri yasal hakları kapsamında (01.08.1998 tarih ve 23420 sayılı RG, T.C. Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği) tümü ile gizli tutulacaktır. Başka kişi ya da şahıslara başvuru şikayeti, tanı, tedavi ve yapılan işlemler hakkında bilgi verilmez.

Doktor Funda Erol, Antalya